Dobri možje, czyli kto rozdaje prezenty w Słowenii

Zbliża się nieubłaganie Boże Narodzenie. Czas, który spędzamy z rodziną przy odświętnym stole, delektując się potrawami, które w tym okresie smakują bardziej niż zwykle. Wraz z nadejściem pierwszej gwiazdki rozpoczniemy uroczystą kolację, a zaraz po niej nastąpi tak bardzo lubiana przez wszystkich chwila… odpakowywanie prezentów. Każdy z nas jest ciekawy co w tym roku pod choinkę przyniósł mu… No właśnie, kto? W Polsce prezenty przynosi Mikołaj, Gwiazdka, Gwiazdor, Dzieciątko, Aniołek… Tak naprawdę imię darczyńcy zależy od regionu, z którego pochodzimy. W Słowenii natomiast sprawa ma się nieco inaczej. Tam prezenty rozdaje aż trzech panów, a nazywają ich Dobri možje.

Miklavž, Božiček, Dedek Mraz. To oni w świąteczny czas uszczęśliwiają dzieci (i nie tylko), obdarowując prezentami. Mimo tego, że jest ich trzech, to nie wchodzą sobie w paradę i każdy „pracuje” w inny dzień, tak aby nie przeszkodzić drugiemu.

Zacznijmy od Miklavža. Ten jest związany z postacią św. Mikołaja, który swoje święto obchodzi 6 grudnia. Ponieważ w przeszłości był biskupem, to grzeczne dzieci odwiedza właśnie w stroju biskupa – w szatach liturgicznych, mitrze na głowie i z pastorałem w ręce. W wędrówce towarzyszą mu angeli (anioły) i parklji (diabły).

Następny w kolejności jest  Božiček, który rozdaje prezenty w nocy z 24 na 25 grudnia. Jego podobizna jest znana wszystkim na świecie, między innymi dzięki koncernowi Coca-Cola, który rozpropagował Mikołaja ubranego w w czerwony strój z białymi wykończeniami. Jak powszechnie wszystkim wiadomo, Mikołaj ma swoich pomocników. Temu pomagają skrzaty bądź też elfy.

W Słowenii dzieci dostają prezenty jeszcze na koniec grudnia, czyli przed Nowym Rokiem, albo w Nowym Roku. Te przynosi Dedek Mraz, który w Polsce jest znany jako Dziadek Mróz. W okresie komunizmu jego postać została spopularyzowana przez Związek Radziecki. Nie wszędzie jednak jego popularność została dobrze przyjęta, a próba jego wprowadzenia zakończyła się niepowodzeniem. Słowenia, jako kraj, który był związany z ustrojem komunistycznym, również miała swojego Dedka Mraza. Ten słoweński mieszka pod Triglavem. Ubrany jest w futerkowy płaszcz ozdobiony słoweńskimi wzorami ludowymi.

Słowenia pokazuje, że możliwe jest połączenie różnych tradycji i ich funkcjonowanie we współczesnym świecie.

 

Źródła:

https://mojpogled.com/miklavz-bozicek-dedek-mraz-trije-dobri-decembrski-mozje/  [data dostępu: 18.12.2017]

https://www.rtvslo.si/zabava/zanimivosti/slovenska-trojka-miklavz-bozicek-dedek-mraz/353730  [data dostępu: 18.12.2017]

https://sl.wikipedia.org/wiki/Nikolaj_iz_Mire  [data dostępu: 18.12.2017]

https://sl.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%BEi%C4%8Dek  [data dostępu: 18.12.2017]

https://sl.wikipedia.org/wiki/Dedek_Mraz  [data dostępu: 18.12.2017]

 

About The Author

Weronika

Urodzona i wychowana w Bytomiu. Absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Słowenistka i słowacystka. Stypendia w Lublanie i Bratysławie. Stypendystka słoweńskiej Fundacji im. Stanislava Škrabca. Obecnie doktorantka, która ma nadzieję zarazić innych studentów miłością do Bałkanów, a przede wszystkim do Słowenii.

Add a comment

*Please complete all fields correctly

Zobacz także: