Yugopis

Guzikomania, Islamović hodowca i podrywanie dziewczyn

By on December 10, 2018

Z piosenkami jest tak jak z winem: Im starsze, tym lepsze. Im młodsze, tym mniej wyrafinowane. W związku z tym wielu wykonawców zamiast tworzyć nowe numery muzyczne, bazuje na starych utworach, często modyfikując melodie i zmieniając tekst – tym samym nadając im nowe życie. W jakimś sensie wieczne.

Nie odkryje Bałkanów na nowo, jeśli napiszę, że królem przeróbek jest Goran Bregović, który wyznaje prostą zasadę – tuđe slađe. Jeśli jesteś “Szczęściarzem z Sarajewa” bierzesz to co los Ci dał, a jak Ci nic nie dał albo dał Ci za mało – to sam bierzesz co chcesz wedle własnego uznania.

I mirna Bosna.
#kayah #kusturica #bajaga

Nie każdy ma taką głowę do interesów jak chociażby kolega z zespołu Bijelo Dugme – Alen Islamović, który zarobione pieniądze zainwestował w plantację orzechów laskowych w BiH (Kanton uńsko-sański) i pozostając w terminologii pól uprawnych – dziś zbiera z tego plony. Co prawda Bregović dużo wcześniej inwestował w uprawę tyle, że winorośli, jednak jego winiarnia nigdy nie była zbytnio rentowna. Czemu? Trudno powiedzieć. Może więcej degustował, aniżeli sprzedawał?

Tak czy siak talentu do muzyki nie można mu odmówić. Czasami czytam lub słyszę różnego rodzaju komentarze/opinie. Taki stary, powinien dać już sobie spokój. Ledwo się trzyma. Te koncerty to “odgrzewanie kotleta”. Faktycznie, młodszy już nie będzie. A według mnie: “Stary człowiek i wciąż może”, jeśli może to daj mu Boże. Napiszę, nawet więcej. Na podstawie biografii Bregovića śmiem twierdzić, że muzyka to jego całe życie. Gorane, samo napred!

A nawet gdyby chodziło tylko o pieniądze. Czy jest coś w tym złego, że chce zarobić na stare lata? Jak mawiał Władysław Bartoszewski: Są w życiu rzeczy, które warto, są rzeczy które się opłaca, i nie zawsze to co warto się opłaca, nie zawsze to co się opłaca warto. 

Osobiście lubię chodzić na koncerty Gorana Bregovića, ponieważ są niczym energetyczne spektakle, którymi możemy w nieskończoność karmić swojego ducha. I niezależnie od tego czy za “wejściówkę” na koncert duetu Bregović-Islamović wraz z Orkiestrą Weselną-Pogrzebową w Lublanie płaciłem 5 euro i stałem 10 metrów od sceny czy bilet na wystep Kayahi i Bregovića w Łodzi kosztował 129 zł i byłem na końcu hali – było warto!

*

https://vkfaces.com/vk/user/podsvinok

Bijelo dugme bez cienia wątpliwości było najpopularniejszym zespołem muzycznym w Jugosławii, jednak nigdy nie dostąpili zaszczytu, żeby wystapić przed drugiem Tito. Tak naprawdę spotkali się z nim tylko raz.

Bregović: “Byliśmy na scenie kiedy wszedł Tito. Wykonał tylko jeden ruch (zatkał uszy) i po maksymalnie 5-6 sekundach ściągnęli Nas ze sceny. To był mój jedyny raz kiedy spotkałem się z Tito, te 5-6 sekund”.

*

Do brzegu. 29. grudnia na Bjelašnici z okazji otwarcia sezonu zimowego oraz zbliżającej się 35. rocznicy Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sarajewie 84’ odbędzie się koncert pt.: “Hajdemo u planine”. Jeśli zamierzasz spędzić #Novagodina w BiH lub samym Sarajewie, warto rozważyć taką opcję. Rzecz jasna główną atrakcją i gwiazdą będzie Bijelo Dugme w składzie: Alen Islamović, Mladen Vojčić Tifa i Goran Bregović Brega wraz z orkiestrą, którzy 1 maja 2019 r. wystąpią również w Polsce, a dokładniej we Wrocławiu z okazji Gitarowego Rekordu Guinnessa 2019.

Bilety można nabyć TU

1.05.19 start godz. 17.00 Pergola, ul Wystawowa 1, Wrocław
bilety 1.05: 70 zł – do 31.12.19
karnety 1-2.05: 95 zł – do 31.12.19
karnety 1-3.05: 120 zł – do 31.12.19

*

Podsumowując “Dugmemania” znowu na topie. A jak już mowa o Guzikomanii od razu przypomina mi się anegdotka związaną z broszurką, którą znalazłem kiedyś w moich starych szpargałach.

Bijelo Dugme, w wolnym tłumaczeniu Białe Masło, jak mniemam to trudne początki GoogleTranslate.
Byłem tak rozgorączkowany tym Białym Masłem, że zacząłem się zastanawiać nad genezą zespołu. Może powstał z pierwszego tłoczenia?

Wchodzę na Wiki.ba i czytam:
“Bregović powiedział kiedyś, że głównym powodem powstania zespołu był fakt, że muzykowi łatwiej było poderwać dziewczyny.”
Znači…tipičan Balkanac.
Spokój zapanował w mojej duszy.

*

I żeby była jasność. Zarówno podczas koncertu w #BiH jak i “majówkowego” występu we Wrocławiu – Bregović zagra przekrojowy materiał całej swojej twórczości. Publiczność usłyszy zarówno największe przeboje zespołu Bijelo Dugme, jak i samego Gorana Bregovića z Orkiestrą Weselno-Pogrzebową.

Amin.

Author: Velimir

Miejsce urodzenia: Jugosławia. Sarajlija z ojca Yugola i matki Polki. Absolwent filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Łódzkim; stypendysta programów wymiany studenckiej Campus Europae, “ministerialne” (Nowy Sad, Serbia), Erasmus (Lublana, Słowenia). Zawodowo: Specjalista ds. analizy danych dla rynku Bałkańskiego. 24/h – yugolski.pl

Please follow and like us:
TAG
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT