Chorwacja Yugopis

NORIJADA 2018, czyli dzień maturzystów

By on May 22, 2018

Ulice chorwackich miast opanowali dziś maturzyści, którzy świętowali ostatni dzień szkoły. Najwięcej maturzystów (według mediów ok. 8 tys.), bawiło się w Zagrzebiu. Już po raz 14-sty w południe z Trgu bana Jelačicia ruszył tradycyjny pochód w stronę jeziora Bundek, gdzie do późnego wieczora zaplanowano bogaty program muzyczny. Imprezę organizuje miasto wraz z prezydentem, który
przewodzi pochodowi maturzystów.

Nieodłącznym elementem zabawy jest obsypywanie się mąką i obrzucanie jajkami (dostało się nawet banowi Jelačiciowi) oraz wszechobecne sygnały wydawane przez gwizdki. Poza tym, każda szkoła przygotowuje na ten dzień specjalne koszulki z nadrukami nawiązującymi do profilu klasy. Na Norijadzie nie brakuje również nauczycieli i wychowawców, którzy bawią się wraz ze swoimi uczniami.

 

 

Author: Natalia Penar

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kiedy nie ma jej w Krakowie jest na Bałkanach. Pokochała wielokulturową Wojwodinę, ale równie dobrze czuje się na chorwackim wybrzeżu. W wolnych chwilach gotuje, ogląda stare filmy, śledzi wyniki meczów siatkówki i łamie sobie język na węgierskich słówkach.

Please follow and like us:
TAG
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT