Yugopis

Chorwacja: nie tylko morze, czyli weekend w Zagrzebiu

By on May 6, 2018

Odwiedzając Chorwację niemal od razu kierujemy się nad morze, omijając lub traktując stolicę – Zagrzeb wyłącznie jako przystanek w podróży. Jednak, Zagrzeb ma nam naprawdę wiele do zaoferowania, niezależnie od pory roku. Zimą jest gospodarzem najpiękniejszego jarmarku bożonarodzeniowego w Europie [Więcej -> TU]. Natomiast latem, przyciąga zielenią.

Mając stosunkowo niewiele czasu na zwiedzanie (2 – 3 dni) zależy mi przede wszystkim na tym, aby poczuć atmosferę danego miejsca i zapoznać się z lokalnym kolorytem. Dlatego też, dużo bardziej wolę posiedzieć przy kawie w towarzystwie miejscowych niż z zegarkiem w ręku „zaliczać” kolejne punkty programu.

W oparciu o własną wizję turysty proponuję plan 3-dniowego pobytu w Zagrzebiu, oczywiście, nie pomijając tzw. must-see.

DZIEŃ 1

Na początek – rozeznanie terenu. Spokojny spacer po mieście nie tylko pozwoli oswoić się z przestrzenią, ale będzie też pierwszą szansą na wstępne zwiedzanie. Najważniejszym punktom warto poświęcić więcej czasu. Spacer po Zagrzebiu najlepiej rozpocząć od Trgu Bana Jelačicia (Plac Bana Jelačicia) – jednego z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w stolicy Chorwacji, a następnie ulicami Pod zidom i Kaptol skierować się w stronę Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której wieże są widoczne niemal z każdego miejsca w mieście. Odpocząć można w cieniu parku Zrinjevac, niedaleko którego znajduje się perełka architektoniczna – budynek Chorwackiego Teatru Narodowego. Wieczór polecam spędzić w knajpkach na tętniącej życiem ulicy Tkalčićevej, gdzie każdy z pewnością znajdzie miejsce zgodne ze swoimi upodobaniami.

DZIEŃ 2

Kolejny dzień. Na śniadanie poleca się burek z jogurtem. Doskonały burek serwuje piekarnia mieszcząca się przy placu targowym Dolac. Jest to również świetny punkt startowy do dalszego zwiedzania. Rankiem panuje tu naprawdę niepowtarzalna atmosfera, a na straganach, szczególnie latem, można znaleźć świeże, lokalne produkty. Z gwarnego placu targowego przenosimy się do spokojniejszej części miasta – dzielnicy Gornji Grad. Jedno z wejść prowadzi przez tzw. Kamienną Bramę, gdzie znajduje się barokowy ołtarz z cudownym obrazem Matki Bożej. Jest to historyczna część miasta, w której mieszczą się dziś budynki rządowe, ale nie tylko. Centralny punkt stanowi Kościół św. Marka z charakterystyczną różnokolorową dachówką oraz herbami Zagrzebia i Trójjedynego Królestwa Chorwacji, Slawonii i Dalmacji. Przyznaję, że nie jestem fanką muzeów, ale w Zagrzebiu szczególnie polecam dwa – znajdujące się właśnie na Gornjim Gradzie Muzeum Zerwanych Więzi (Muzej  prekinutih veza) oraz Muzeum Iluzji (Muzej Iluzija). Jeśli chodzi o pozostałe muzea na pewno warto także odwiedzić Muzeum Sztuki Współczesnej (Muzej suvremene umjetnosti), Muzeum Miasta Zagrzebia (Muzej grada Zagreba), Muzeum Archeologiczne (Archeološki muzej) czy Muzeum Sztuki i Rzemiosła (Muzej za umjetnost i obrt). Po obejrzeniu panoramy Zagrzebia z Gornjiego Gradu wrócić można kolejką linowo-terenową (Uspinjača) znajdującą się na ulicy Tomićeva.

DZIEŃ 3

Trzeciego dnia warto odrobinę zwolnić. Moje propozycje to: Jarun, Sljeme, Maksimir, Hrelić i Mirogoj.

Jarun to jezioro położone w zachodniej części miasta. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się kompleks sportowy, co nadaje mu charakter centrum rekreacyjno-rozrywkowego. Wraz z rozpoczęciem sezonu wiosenno-letniego, szczególnie w weekendy, przyciąga tłumy.

Sljeme (1033 m n. p. m.)  – najwyższy wierzchołek Medvednicy górującej nad Zagrzebiem. Ulubione miejsce weekendowych wypadów mieszkańców Zagrzebia. Na Sljeme można wspiąć się jednym ze szlaków o zróżnicowanych stopniach trudności (od 1 do 5) lub, w wersji dla opornych, wjechać samochodem lub komunikacją miejską. Na szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się panorama na miasto i okolice. Na Sljeme wyznaczony jest także stok narciarski, na którym odbywa się jeden z konkursów Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Na wysokości 593 m n. p. m. na Medvednicy położona jest twierdza-zamek Medvedgrad z historią sięgającą XIII wieku.

Maksimir. Najstarszy park w Zagrzebiu. Na jego powierzchni znajduje się 5 jezior oraz ogród zoologiczny. W parku wyznaczone są ścieżki spacerowe, podziwiać można niezliczone gatunki roślin oraz ponad 100 gatunków ptaków. Dla fanów sportu – tuż obok znajduje się stadion Dinama Zagrzeb.

Hrelić. To nie jest zwykły pchli targ. Na Hreliciu można znaleźć dosłownie wszystko od starych fotografii po samochody. Niegdyś głównie miejsce sprzedaży kradzionych samochodów, a dziś raj dla wielbicieli unikatowych przedmiotów. Niestety, chcąc odwiedzić Hrelić trzeba liczyć się z pobudką wcześnie rano, bowiem targ działa w niedzielę od godziny 7.

Mirogoj – „chorwacki Panteon”. Wiele osób dziwi się, kiedy polecam im odwiedzenie cmentarza. Tymczasem, Mirogoj to jedna z najpiękniejszych nekropolii w Europie oraz miejsce spoczynku najbardziej znanych i zasłużonych dla ojczyzny Chorwatów m. in. Miroslava Krležy czy Dražena Petrovicia. Rozwiązania architektoniczne w połączeniu z grobowcami, które nierzadko stanowią prawdziwe dzieła sztuki, oraz roślinnością sprawiają, że Mirogoj zachwyca.

Author: Natalia Penar

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kiedy nie ma jej w Krakowie jest na Bałkanach. Pokochała wielokulturową Wojwodinę, ale równie dobrze czuje się na chorwackim wybrzeżu. W wolnych chwilach gotuje, ogląda stare filmy, śledzi wyniki meczów siatkówki i łamie sobie język na węgierskich słówkach.

Please follow and like us:
TAG
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT