Czarnogóra Yugopis

Top 13 czarnogórskich rekordów

By on April 4, 2018

Na turystycznych portalach internetowych często znaleźć można rankingi – top 10 miejsc, które MUSISZ zobaczyć będąc w. Jeśli chodzi o Czarnogórę i jej walory turystyczne sprawa jest dosyć jasna. Wszyscy wiemy, że Kotor jest na liście UNESCO, Budwa to największy kurort, (prawie) wszyscy słyszeli, że Żabljak to takie nasze Zakopane, i że Ada Bojana to wylęgarnia nudystów. Ale pamiętajmy, że ten mały kraj to ponad 600 tysięcy ludzi, którzy mają swoją historię, swoją specyfikę i swoje problemy, o których tak naprawdę niewiele wiemy. Mają powody do dumy i do wstydu, pod wieloma względami są NAJ – w dobrym i złym tego słowa znaczeniu. Spójrzmy na czarnogórskie rekordy – ciekawostki historyczne, przyrodnicze i inne, które czynią ten kraj numerem jeden lub pionierem w danej dziedzinie.

Społeczeństwo

Czarnogóra jest pierwszym i jedynym na świecie państwem ekologicznym

20 września 1991 roku w Żabljaku została przyjęta Deklaracja o państwie ekologicznym. W obecnej konstytucji kraju jest zapis, że Czarnogóra to państwo obywatelskie, demokratyczne i… ekologiczne. Co to w praktyce oznacza? Absolutnie nic, a już najbardziej nie oznacza to, że władze w najmniejszym stopniu interesują się kwestiami ekologicznymi. W korytach rzek leżą śmieci, ludzie zużywają rekordowe ilości plastikowych reklamówek a organizacje pozarządowe skarżą się, że państwo nawet nie chce z nimi współpracować. Ale brzmi fancy i można się pochwalić turystom sprzedając im super drogą oliwę lub wino na straganie.

Najwolniejszy internet

Według wielu rankingów Czarnogórcy korzystają z najwolniejszego Internetu w Europie (5,76Mb/s). Pocieszające może być to, że według innych rankingów wolniejszy Internet mają jednak Albańczycy…

Najmniej (niepracujących) świąt państwowych w Europie

Czarnogórcy mają najmniej ustawowo dni wolnych od pracy w Europie jeśli chodzi o święta państwowe – poza Nowym Rokiem i 1 Maja są to tylko Dzień Niepodległości i Dzień Państwowości. Warto wspomnieć, że dni wolne od pracy dotyczą główne budżetówki – w święta tak naprawdę bywają otwarte nawet galerie handlowe.

Najwięcej w Europie policjantów

W Czarnogórze przypada aż 865 policjantów na 100 tysięcy. Dla porównania – w krajach skandynawskich ta liczba oscyluje około 200.

Państwo o najwyższej konsumpcji tytoniu na świecie

Niezbyt chwalebnym jest fakt, że Czarnogóra zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem konsumpcji tytoniu. Na świecie. Przeciętny Czarnogórzec powyżej 15 roku życia wypala rocznie 4124 papierosy, czyli ponad 11 dziennie. Ceny papierosów rosną – jak wszędzie, zaś palaczy przybywa – jak (prawie) nigdzie.

Geografia

W Czarnogórze znajduje się miejscowość o najwyższej liczbie opadów w Europie – Crkvice

Masyw Orjen, który oddziela Bokę Kotorską od centralnej części kraju jest miejscem o najwyższej liczbie opadów w Europie. Konkretnie wieś Crkvce – notuje się tam średnio ponad 5000 mm opadów rocznie.

Najgłębszy kanion w Europie, drugi w świecie

W Czarnogórze znajduje się najgłębszy europejski kanion – kanion rzeki Tary. W najgłębszym miejscu ma on aż 1333 metry głębokości, co czyni go drugim na świecie. Rekordzista, czyli kanion rzeki Kolorado ma 1857 metrów głębokości. Najpopularniejszym punktem widokowym jest Most na Djurdjevicia Tari niedaleko miejscowości Żabljak. Żelazny most powstał w 1940 roku i znajduje się na wysokości około 150 metrów.

Rzeka Bojana jest jedyną rzeką na świecie, która płynie jednocześnie w górę i w dół

Bojana leży na granicy albańsko – czarnogórskiej. Wypływa z Jeziora Szkoderskiego i wpływa do Adriatyku tworząc trójkątną wyspę zwaną Ada Bojana. Jest to jedyna rzeka na świecie, która z powodu ukształtowania terenu płynie w górę. Dzieję się tak podczas deszczowych okresów jesienią i zimą, kiedy wpływa do jeziora powodując często powodzie.

Historia

Pierwsza cyrylicka książka południowych słowian – Oktoih prvoglasnik i pierwsza państwowa drukarnia na świecie

W 1493 roku, w czasach panowania dynastii Crnojewiciów w Czarnogórze (zwanej wówczas Zetą) powstała pierwsza oficjalna, państwowa drukarnia na świecie. Zarządzał nią mnich Makarije. Pod jego skrzydłami wydrukowano pierwszą cyrylicką książkę Południowych Słowian – Oktoih prvoglasnik.

Pierwsza poczta rozwożona samochodem

W 1903 roku Poczta Czarnogóry jako pierwsza  wprowadziła przewóz poczty samochodem, a nie, jak dotąd – dyliżansem.

Najstarsze europejskie drzewo

Nieopodal miasta Bar w Czarnogórze, dokładnie w miejscowości Mirovica znajduje się Stara maslina – drzewo oliwne mające ponad 2000 lat. Uważana jest za najstarsze drzewo w Europie.

Architektura

Najwyżej położone mauzoleum w świecie

Mauzoleum Niegosza znajduje się 21 kilometrów od Cetyni, w górach Lovćen, na szczycie Jezerski vrh (1649 m npm). W latach siedemdziesiątych zbudowano mauzoleum według projektu słynnego chorwackiego architekta, Ivana Meštrovicia. Wcześniej, ciało władcy pochowane było w stojącej tu kapliczce. Więcej na temat mauzoleum pisałam tutaj.

Najwyższy most kolejowy w Europie

Na trasie kolejowej Bar – Belgrad znajduje się najwyżej położony wiadukt kolejowy w Europie. Dokładnie to Most na Maloj rijeci. Most ma 200 metrów wysokości i 499 metrów długości. Przez wielu ta trasa jest nazywana najpiękniejszą w Europie.

Author: Kamila Sadowska-Lasyk

Matka Polka w Czarnogórze. Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie. Posiada licencję przewodnika, chociaż jej nie używa. W wolnych chwilach chodzi na siłownię, czyta książki i usiłuje poszerzać horyzonty.

Please follow and like us:
TAG
RELATED POSTS
1 Comment
  1. Reply

    Margo

    August 5, 2018

    Byłam w tym roku na wakacjach w Czarnogórze i zakochałam się w tym przepięknym kraju i jego ludziach. Mam nadzieję, ze wrócę tam jeszcze nie raz…

LEAVE A COMMENT