Serbia Yugopis

Serbska scena niezależna

By on January 24, 2018

Zaczynając naukę języka serbskiego słuchałam w większości rockowych zespołów nawet nie zdając sobie sprawy jak bardzo dobrze rozwinięta jest scena muzyki alternatywnej w Serbii. Po przeprowadzce do Belgradu zapytałam współlokatora o muzykę inną niż znany turbofolk. Nie generalizuje, ale odpowiedź brzmiała: dobre, serbskie zespoły, takie jak Ekaterina Velika czy Idoli, były kiedyś, a teraz już nie ma.

Oczywiście, pomyślałam że Matiją ma rację, ale potem zmieniłam zdanie. Wszystkie zespoły przedstawione poniżej poznałam przez przypadek, jak to bywa na Bałkanach.

Bitipatibi

Pierwszy raz usłyszałam ich muzykę w popularnym, serbskim sklepie Idea.

Dream pop na czele z charyzmatyczną wokalistką, Una Gašić. Ich muzyka to połączenie kilku wielkich wykonawców: Cocteau Twins, Broadcast czy Slowdive.

 

Jarboli  – rock alternatywny, indie pop

Poznałam dzięki wielkiemu fanowi tego zespołu – Brytyjczykowi, który pomieszkuje w Belgradzie.

 

Gnjile

Na swoim profilu na Facebook’u piszą: „Mi smo hedonisti, mi smo avanturisti, mi smo vizionari. Mi smo slobodni ljudi i možda i vas obuhvatimo svojom vizijom. „

„Jesteśmy hedonistami, jesteśmy poszukiwaczami przygód, jesteśmy wizjonerami. Jesteśmy wolnymi ludźmi i być może włączymy Ciebie w naszą wizję.”

Poznałam przez Sašę, Serba, który mieszka w Warszawie. Zespół tworzą jego znajomi!

 

Svemirko – elektronika

Pierwszy raz usłyszałam w Kulturni Centar GRAD w Belgradzie.

 

Ti – psychodeliczny pop

Kolejny zespół, którego piosenkę zasłyszałam w sklepie Idea : )

 

Oprócz wymienionych wyżej zespołów polecam również: Repetitor, Artan Lili, Obojeni Program, Pionir 10, Goribor – oczywiście dla miłośników muzyki alternatywnej!

Podsyłajcie koniecznie swoje ulubione zespoły!

 

 

 

Author: Magdalena

Pierwszy autostop na Bałkany w wieku 20 lat. Wegetarianka na Bałkanach.

W Serbii m.in. byłam wolontariuszką w obozie dla uchodźców, odbywałam stypendialne praktyki, organizowałam spotkania z językiem polskim.
W Macedonii m.in. projekt Erasmus +. Wracam tam zawsze!

Please follow and like us:
TAG
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT