Marko – muzyczny symbol Skopje

January 14, 2018 Emilia Polak 4 comments

W Macedonii mieszka wielu utalentowanych ludzi, o których nie przeczyta się na pierwszych stronach gazet. Takie osoby łatwo spotkać, mijamy je na ulicy. Powinniśmy mieć tylko oczy i uszy szeroko otwarte.

Niesamowitego artystę poznałam podczas mojej pierwszej podróży do Macedonii. To był jeden z ostatnich wieczorów przed powrotem do Polski. Siedziałyśmy z koleżankami w knajpie w centrum Starej Carsiji (Стара чаршија), kończyłyśmy kolację i słuchałyśmy mieszaniny dźwięków z okolicznych miejsc. Muzyka z pobliskiego pubu była wyraźniejsza od pozostałych i bardzo nam się spodobała. Zaczęłyśmy się zastanawiać czemu w ogóle nie kojarzymy tego głosu, chociaż piosenki były nam znane.  Pamiętam nasze zdziwienie, kiedy usłyszałyśmy brawa i podziękowania. To był koncert na żywo. Od razu odnalazłyśmy ten pub –  New Orleans. I tam właśnie poznałam Marko.

Marko jest muzykiem. Marko ma ogromny talent. Marko można spotkać w Skopje. Wszędzie. Niemalże za każdym razem, gdy odwiedzałam stolicę Macedonii udawało mi się trafić na jego występy. Na centralnym placu, przy Kamiennym Moście, w GTC (Градски Трговски Центар) czy w jakimś pubie. Jego głos potrafi przyciągnąć uwagę, a optymizmem zaraża na odległość.

Umysł ścisły z artystyczną duszą. Studiował sieci komputerowe i systemy informatyczne (specjalista ds. CISCO i Microsoft). Przez pewien czas zajmował się tym, ale zaczęło go to nudzić, czegoś mu brakowało. Chciał znaleźć taką pracę, którą będzie go satysfakcjonować. I tak stał się ulicznym muzykiem.

Czemu gra na ulicy? Dla niego ulica jest miejscem, gdzie ludzie są razem, mimo rozproszenia i zmierzania w innych kierunkach. Wszyscy są otoczeni tym samym dźwiękiem. Marko uważa, że to właśnie na ulicy tworzy się niepowtarzalna atmosfera z ogromnym przepływem energii międzyludzkiej. A te cechy są często nieuchwytne podczas koncertów „pełnometrażowych”.

Potrafi grać na harmonii, gitarze i instrumentach klawiszowych. Jest samoukiem. Najpierw zakochiwał się w dźwięku, a potem uczył się grać na danym instrumencie poprzez praktykę.

Zastanawialiście się czasem czy muzyka potrafi mówić? Kiedy słucham Marko mam wrażenie, że świat zatrzymuje się na chwilę, a on opowiada szczere historie dźwiękiem, z którego wybrzmiewa szczęście i radość. Myślę, że właśnie o to chodzi w muzyce. By malować otaczający krajobraz emocjami. Dla mnie Marko jest nieodłącznym elementem Skopje, jego muzycznym symbolem.

Proszę Państwa, przedstawiam Wam artystę, muzyka i wspaniałego człowieka w jednym – Marko Ilievski:

 

Jak go zobaczycie na żywo, zatrzymajcie się na chwilę i posłuchajcie. Z całego serca polecam <3

A może już mieliście okazję poznać Marko?

 

Author: Emilia Polak

Zdravo na site, jas sum Ema! W dowodzie mam Polak, ale to podobno błąd i powinnam mieć na nazwisko Makedonka 🙂 Moja bałkańska historia rozpoczęła się w 2012 roku, kiedy wyjechałam na swoje pierwsze badania terenowe do Macedonii. Jeździłam tam bardzo często – CEEPUS, Erasmus+, seminaria naukowe, projekty antropologiczne, a nawet festiwal teatralny! Znam ten kraj z poziomu lokalnego, przejechałam go wzdłuż i wszerz. Usiądź ze mną przy tursko kafe, a opowiem Ci piękne macedońskie historie 🙂

Please follow and like us:

4 Comments on “Marko – muzyczny symbol Skopje

  1. Tacy ludzie jak Marko to skarb. Uwielbiam słuchać ulicznych artystów, którzy potrafią nas przenieść do innnego świata 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *