Serbia Yugopis

5 powodów, by wyjechać do Serbii w 2018 r.

By on January 2, 2018

LUDZIE

W pociągu, autobusie, sklepie czy na bazarze można się przekonać, że Serbowie są bardzo otwarci, pomocni i bardzo pozytywni (chociaż lubią tak jak my, Polacy ponarzekać na ceny w sklepach czy politykę). W momencie, gdy miałam problem (np. wskazanie drogi, autostop czy couchsurfing – darmowe spanie) to zawsze każdy mi pomagał – tzw. nema problema.

JEDZENIE

Serbskie piekarnie (pekary) oferują szeroki wybór pit z ziemniakiem, serem i mięsem oraz oczywiście burków.

Serbia to kraj dla mięsożerców – ćevapi, pljeskavicy!

Uwierzcie mi, że ciężki mam život na Bałkanach, ponieważ jestem wegetarianką. W Belgradzie mogę polecić jedyną, jaką znalazłam (a mogę się mylić) restauracje z jedzeniem wyłącznie wege: JazzaYoga. Warto podkreślić, że bazarki ze świeżymi warzywami i owocami to stały element większych miast serbskich – w Belgradzie m.in. Zeleni Venac, Kalenić. Kolejny mój post będzie poświęcony wegetariańskiemu przewodnikowi po Serbii.

 

GÓRY

Raj dla osób lubiących góry i trekking! Polecam Zlatibor, Tarę oraz Kopaonik (takie serbskie Zakopane – stosunkowo dużo zagranicznych turystów).

 

Zdjęcie użytkownika Jelena Đaković.

CENA

W porównaniu do Chorwacji czy Czarnogóry – Serbia to jeden z najtańszych krajów na Bałkanach. Ceny za jedzenie oraz hostele są bardzo przyjazne, dzięki czemu nasz portfel na pewno nie odczuje serbskich wojaży.

Ceny hosteli za noc wahają się w granicach ok. 22 zł.

Orientacyjna cena za pljeskavice wynosi ok. 120-150 rsd (czyli 4-5,50 zł), pity 100-150 rsd (3,50-4 zł).

BELGRAD – NAJLEPSZY NA WEEKEND

Belgrad można nazwać jedna z europejskich stolic nocnego życia. Serbowie potrafią się bawić!

Ponadto stolica nie jest jeszcze tak bardzo oblegana przez turystów, więc można na spokojnie zwiedzić najważniejsze place to visit w Belgradzie.

Jak dojechać do Belgradu  http://yugolski.pl/?page_id=369 w wersji tańszej.

FESTIWALE

Guča Trumpet Festival w sierpniu – pojedynki trębaczy, bałkańska muzyka!

Zdjęcie użytkownika Guča festival - Dragačevski sabor trubača.
Źródło: Guča festival – Dragačevski sabor trubača

Ponadto pojawiły się oficjalne informacje o terminie festiwalu w 2018 r. – 8-12 sierpnia, można śledzić na facebook`u wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1636704516386249/

Exit Music Festival w Nowym Sadzie – jeden z większych festiwali muzycznych w Europie, serbski Opener! Na festiwalu zagrały gwiazdy sceny alternatywnej (np. Atoms for Peace, Block Party), elektronicznej (np. Prodigy) czy rockowej (np. Queens of the Stone Age).

 

Zdjęcie użytkownika Exit Festival.

źródło: Exit Festival

Festiwal Teatralny Bitef – awangardowy festiwal w przestrzeni teatralnej zrekonstruowanego kościoła ewangelickiego.

Zdjęcie użytkownika Bitef.

Zdjęcie główne: autorka Agnieszka Egierska

Author: Magdalena

Pierwszy autostop na Bałkany w wieku 20 lat. Wegetarianka na Bałkanach.

W Serbii m.in. byłam wolontariuszką w obozie dla uchodźców, odbywałam stypendialne praktyki, organizowałam spotkania z językiem polskim.
W Macedonii m.in. projekt Erasmus +. Wracam tam zawsze!

Please follow and like us:
TAG
RELATED POSTS
1 Comment
 1. Reply

  Michał Grygosiński

  January 3, 2018

  Dzień dobry,
  nazywam się Michał Grygosiński,jestem zainteresowany wyjazdem na wolontariat do Serbii do jednego z obozu dla uchodźców. Czy mogłbym prosić o jakieś wskazówki,porady,może kontakty,jak szukać organizacji wolontariackich,gdzie najbardziej jest potrzebna pomoc i w jakim obszarze?
  Mam 27 lata,jestem absolwentem Dyplomacji Europejskiej, znam na poziomie średniozaawansowanym chorwacki i serbski, byłem rok na Erasmusie w Rijece i 3 miesiące w Sarajewie na praktykach w polskiej ambasadzie. Także region trochę znam:)
  Pozdrawiam serdecznie,
  Michał Grygosiński

LEAVE A COMMENT