Yugopis

Jak dojechać do Czarnogóry?

By on December 7, 2017

Obojętnie którą opcję wybierzemy, podróż do Czarnogóry jest atrakcją samą w sobie. Wspaniałe widoki i krajobrazy mijane po drodze zapierają dech w piersiach.

Niezależnie od wybranego środka transportu, niemal wszystkie drogi na Bałkany prowadzą przez Budapeszt. Stolica Węgier wielokrotnie będzie więc punktem odniesienia w wyborze trasy do niewielkiej i dalekiej Czarnogóry.

SAMOCHÓD, SERBSKIE AUTOSTRADY LUB BOŚNIACKIE GÓRY

Własny środek transportu to wciąż niestety najwygodniejszy i najpewniejszy sposób dostania się do Czarnogóry. Jadąc samochodem już z poziomu Budapesztu możemy zdecydować, którędy udamy się dalej – przez Serbię lub Bośnię. Obie wersje różnią się miedzy sobą pod wieloma względami, oferując zgoła odmienne zalety. Wybierając drogę M5 mamy pewność, że lepszy bądź gorszymi, ale jednak autostradami, dojedziemy aż do Belgradu. Stamtąd skierujemy się w kierunku malowniczego Zlatiboru, mijając po drodze Čačak i Užice, by w miejscowości Dobrakovo przekroczyć granicę, a następnie wzdłuż kanionu rzeki Moračy.

Drugą opcją jest wybór trasy M6 w kierunku chorwackiej Slawonii. Po drodze trafimy jedynie na krótkie odcinki autostradowe z Osijeku do Slavonskiego Brodu w Chorwacji oraz między Zenicą a Sarajewem już w Bośni. Po drodze mamy okazję zatrzymać się chociażby w Sarajewie. Trasa ta jest zdecydowanie dłuższa i bardziej kręta, natomiast wspaniałe widoki kanionu rzeki Piva, po przekroczeniu granicy, wynagradzają wszelkie trudy.

AUTOKAR, POCIĄG, CZYLI 3 X 10

Decydując się na podróż autokarem lub pociągiem do Czarnogóry, musimy uzbroić się w cierpliwość i przygotować na kilkudziesięciogodzinną  wyprawę. Obowiązkowym miejscem przesiadkowym jest Budapeszt. Niezależnie czy zdecydujemy się jechać Polskim Busem, Leo Expressem czy opcję kolejową, około 10-15€ przełoży się na taką samą liczbę godzin podróży. Na miejscu obieramy kierunek na Belgrad. Ponownie około 7-8 godzin podróży w cenie 15-20€.

Autobusy z Belgradu docierają do wszystkich najważniejszych miast w Czarnogórze, zarówno górskich jak i nadmorskich. Odjeżdżają albo w godzinach wczesnorannych albo późnowieczornych. W zależności od destynacji końcowej, czas trwania podróży waha się miedzy 8 a 10 godzinami. Cena w jedną stronę zaś to około 2500RSD co przekłada się na  90PLN. Przy zakupie biletu powrotnego możemy zaoszczędzić do 1000RSD.

Zdecydowanie warto rozpatrzyć jazdę pociągiem na odcinku Belgrad-Bar. Ponad 400 mostów i 200 tuneli, tory pnące się sami szczytami górskimi i wzdłuż kanionów jest niezapomnianą atrakcją. Widoki naprawdę zachwycają. Cena biletu to 24€, plus dopłaty od 4 do 15€ w zależności o rodzaju łóżka, w przypadku pociągu nocnego. Pociąg kursuje dwa razy dziennie, o 9 rano i wieczór a podróż trwa 12 godzin. Nie lada gratką jest możliwość przewozu własnego samochodu na tej trasie specjalnym wagonem. Wolę tego typu transportu należy zgłosić na dwa miesiące wcześniej. Koszt takiej przyjemności to 30€.

SAMOLOT, JUŻ BEZPOŚREDNIO

Jeszcze do niedawna jedyną sensowną opcją budżetowego dostania się do Podgoricy samolotem była podróż z nomen omen – Budapesztu. Alternatywną opcją był jeszcze lot z Belgradu, ale wtedy liczyć się należało z opłatą 70€ tylko za tę część trasy. Sytuacja na szczęście uległa zmianie. Wizzair ogłosił otwarcie nowych połączeń. Od 18 czerwca 2018 w każdy poniedziałek i piątek polecimy bezpośrednio do Podgoricy z aż dwóch miast – Warszawy i Katowic!

Author: Daniel Bereziński

Pierwsze kroki na Bałkanach postawiłem wieku dziewięciu lat A.D. 2000 na granicy węgiersko-chorwackiej podczas niestandardowego jeszcze jak na owe czasy, wakacyjnego wyjazdu. Przez kolejne siedemnaście lat dorastałem z Bałkanami, zacieśniając co raz mocniej wzajemne więzi. W międzyczasie zdarzyły się studia bałkanistyczne, staż w Radiio-Televizija Srbije, praca na planie serbskiego filmu, seminarium językowe w Ochrydzie czy wreszcie pilotowanie wycieczek turystycznych we wszystkich Yugorepublikach. Bałkany przybliżam filmem (Nowe Kino Bałkańskie), tekstem i każdą inną okazją. Uživaj!

Please follow and like us:
TAG
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT