Yugopis

Słowenia – jak dojechać?

By on December 3, 2017

Można zauważyć, że ostatnimi czasy zainteresowanie Słowenią jako destynacją turystyczną stale rośnie. Biura podróży posiadają w swojej ofercie coraz więcej wycieczek objazdowych po kraju, który ciągle nie jest przez Polaków w pełni odkryty. Jednak zamiast być zależnym od programu narzuconego odgórnie przez organizatora, czasami lepiej jest wybrać się do Słowenii na własną rękę i samemu zdecydować, jakie miasta zwiedzić, co zobaczyć i ile czasu na to poświęcić. Zanim jednak stworzymy swój autorski harmonogram wycieczki, warto najpierw znaleźć dogodny środek transportu.

Samochód

Podróż samochodem wydaje się najtańszym środkiem transportu, jeśli nie odbywa się jej w pojedynkę. Jeśli chodzi o czas trwania, to jest on zależny od miejsca, z którego zaczynamy. Posługując się Google Maps możemy obliczyć średni czas jazdy na wybranej trasie. I tak podróżujący na przykład z Warszawy do Lublany będą potrzebowali średnio ok. 12 godzin na dojechanie do celu. W lepszej sytuacji są mieszkańcy południowej części Polski, gdyż ci, którzy wyruszają w trasę z Katowic lub Krakowa potrzebują na jej pokonanie średnio 8 godzin.

Z jednej strony wybranie się do Słowenii samochodem zabiera dużo czasu, jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że podróżując w ten sposób można robić sobie postoje w zależności od potrzeb, a nie w zależności od reguł obowiązujących kierowców autokarów. Poza tym posiadanie własnego samochodu w Słowenii ułatwia zwiedzanie miejsc, do których dojazd komunikacją miejską jest nieco utrudniony.

Zanim jednak zdecydujemy się na wycieczkę samochodową, to dobrze byłoby zaopatrzyć się w winiety, które są potrzebne do jazdy po autostradzie za granicą. Cena takiej winiety uzależniona jest od czasu jej ważności. Na trasie z Polski do Słowenii będziemy potrzebować ich aż 3:

– Czechy (winieta 10-dniowa – 75 zł),

– Austria (winieta 10-dniowa – 64 zł),

– Słowenia (winieta 7-dniowa – 106 zł).

Winiety zakupić możemy jeszcze w Polsce, ale jeżeli nam się nie uda ich dostać, to bez obawy, możemy je kupić na granicy danego państwa.

Autokar

A i owszem, do Słowenii można dojechać autokarem. Jakie są plusy? Przede wszystkim cena, bo np. z Warszawy do Lublany bilet w jedną stronę kosztuje 260 zł. Natomiast wyruszając z Katowic za bilet w dwie strony zapłacimy ok. 470 zł. Minusy takiej podróży? Myślę, że trochę się ich znajdzie. Osoby, które korzystały z usług autokarowych na tej trasie mogą się na ten temat wypowiedzieć. Przyznaję, często (w sumie prawie za każdym razem) jechałam do Słowenii właśnie autokarem. Uciążliwy jest przede wszystkim czas potrzebny na pokonanie tej trasy (minimum 10 godz.). Dodatkowo postoje uzależnione są od czasu pracy kierowców. Należy również podkreślić, że autokary z Polski do Słowenii nie jeżdżą codziennie tylko 2 razy w tygodniu, co może nieco utrudniać planowanie pobytu.

Samolot

To najszybszy sposób na dostanie do Słowenii. Lot bezpośredni z Warszawy do Lublany trwa ok. 2 godziny. Możliwa jest również podróż z innych polskich miast, ale niestety, czeka nas wtedy przesiadka. Jeśli chodzi o cenę, to nie należy do najniższych. Wiadomo jednak, że kupując bilet odpowiednio wcześniej można znaleźć bardzo korzystną ofertę cenową. Istnieją oczywiście różnego rodzaju alerty cenowe, które poinformują nas o najlepszej taryfie. Porównując czas potrzebny na dotarcie do Słowenii autokarem i samolotem, to czasami chyba lepiej wydać trochę więcej i spędzić te dodatkowe godziny na poznawaniu Słowenii niż siedzeniu w niewygodnych fotelach.

Stosunkowo od niedawna zwiększono liczbę samolotów latających na trasie z Warszawy do Lublany. Obecnie odlatują one 3 razy w tygodniu. Lotnisko jest nieco oddalone od samej stolicy (ok. 60 km). Jednak przed terminalem znajdują się stanowiska dla autobusów, busików oraz taksówek, które dowiozą nas do głównego punktu komunikacyjnego Lublany. Godziny odjazdów niektórych przewoźników można sprawdzić na stronie lotniska: http://www.fraport-slovenija.si/sl/Main/.

Pociąg

Z Polski nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego do Słowenii. Nie wyklucza to jednak możliwości podróży koleją. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się zakup biletu z Polski do Wiednia, a następnie z Wiednia do Lublany. Cena jest natomiast uzależniona od terminu zakupu biletu. W Polsce im wcześniej kupimy bilet, tym dla nas korzystniej. Natomiast na trasie z Lublany do Wiednia lub odwrotnie obowiązują różnego typu bilety, dlatego należy zainteresować się zakupem z odpowiednim wyprzedzeniem.

Można również zdecydować się na bezpośrednią podróż z Warszawy do Villach (miasta położonego na granicy ze Słowenią), a następnie z Villach do Lublany.

Autostop

Miłośnicy przygód mogą spróbować autostopowania. Osobiście nigdy nie próbowałam dostać się do Słowenii w ten sposób. Stopowałam po samej Słowenii. Znam jednak osoby, które zdecydowały się na ten typ podróżowania i były bardzo zadowolone ze swojej decyzji. To jednak zależy od naszych preferencji.

BlaBlaCar

Serwis jest znany chyba wszystkim podróżującym. Można spróbować szczęścia i sprawdzić, czy ktoś akurat nie jedzie do Słowenii albo przez Słowenię i szuka na tej trasie towarzystwa. Może akurat komuś trafi się bardzo korzystna oferta, a przy okazji pozna ciekawych ludzi.

We wskazówkach „jak dojechać” Lublana jest punktem docelowym, ponieważ to właśnie do stolicy Słowenii jest najwięcej połączeń. Jeśli ktoś jednak planuje swój pobyt w innym mieście, to bez obaw. Lublana nie tylko jest głównym miastem, ale także dobrym ośrodkiem wypadowym, skąd z łatwością dostaniemy się do innych miejscowości.

Mam nadzieję, że niniejszy artykuł zainspiruje Was do zwiedzenia Słowenii i zapoznania się z jej bogatą ofertą turystyczną.

Author: Weronika

Urodzona i wychowana w Bytomiu. Absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Słowenistka i słowacystka. Stypendia w Lublanie i Bratysławie. Stypendystka słoweńskiej Fundacji im. Stanislava Škrabca. Obecnie doktorantka, która ma nadzieję zarazić innych studentów miłością do Bałkanów, a przede wszystkim do Słowenii.

Please follow and like us:
TAG
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT