Yugopis

Jak dojechać do Belgradu?

By on December 3, 2017

POCIĄG, AUTOBUS

Najtańszym środkiem jest pociąg lub autobus.

Trasę Warszawa-Budapeszt można pokonać autobusem: Polski Bus,  Leo Express czy FlixBusem. Ceny od 40 do 120 zł. Można oczywiście taniej trafić, gdy są promocje danego przewoźnika. Czas: około 12 godzin. W przypadku pociągu z Warszawy: od 50 zł.  www.intercity.pl

Trasa Budapeszt-Belgrad również można przejechać autobusem lub pociągiem. Z dworca Népliget wyjeżdża FlixBus (koszt: od 80 zł, podróż trwa ok. 6 godzin, ale w zależności od czekania i kontroli na granicy węgiersko-serbskiej może się to wydłużyć).

Z Budapesztu wyjeżdża również bus z http://geatours.rs/kombi-prevoz-putnika koszt w jedną stronę: 25 euro, w dwie 50 euro.

Źródło: www.rome2rio.com

Natomiast pociągiem z dworca Keleti można kupić bilet – w jedną stronę kosztuje ok 20 euro, w dwie ok. 25 euro (ceny się zmieniają). Dłuższy przystanek w Suboticy, a podróż trwa ok. 8, 9 godzin.

Ponadto warto śledzić: Kombi prevoz Poljska-Srbija   https://web.facebook.com/Kombi-prevoz-Poljska-Srbija-1317156334978702/  – wyruszają z Katowic i Krakowa oraz BlaBlaCar.pl

Warto sprawdzać również na wyszukiwarce wszystkie możliwe najtańsze przejazdy.  https://www.rome2rio.com/pl/s/Warszawa/Belgrad

SAMOCHÓD

Przejeżdżając przez Słowację i Węgry mamy obowiązek zakupu winiet. Winiety można zakupić elektronicznie: Słowacja, www.eznamka.sk, koszt: 10 dni=10 euro oraz Węgry www.virpay.hu, 10 dni=11,27 euro,

Przy wjeździe do Serbii potrzebne jest m.in. ubezpieczenie pojazdu – OC oraz  Zielona Karta – tylko w przypadku przekraczania granicy z Macedonią, Albanią, Czarnogórą oraz Bośnią i Hercegowiną.

Jeżdżąc po Belgradzie warto pamiętać, że obowiązuje tam ruch jednokierunkowy i należy zwracać uwagę na oznakowania np. zakazu wjazdu, które są często niewidoczne, bo później dostaje się spore mandaty (do 200 euro).

SAMOLOT

Polski Lot: Warszawa-Belgrad – od 290 zł. W trakcie Szalonej Środy można rezerwować taniej.

Źródło: book.lot.com

Ponadto można dolecieć Wizzair`em z Warszawy do Budapesztu (ceny często od 99 zł), a potem z Budapesztu do Belgradu wybrać pociąg.

###Kolejna opcja to lot z Bratysławy do Niszu. Ceny od 30 euro, a czas trwania maksymalnie 2,5 godziny.###

Źródło: www.pelikan.sk

Z lotniska Nikola Tesli, które znajduje się 18 km od centrum, można wziąć taksówkę (cena zależy od kierowcy, należy się na początku zapytać ile, zazwyczaj od 70 zł), autobus: linia A1 – koszt 300 dinara, czyli 11, 50 zł dojeżdżała do Trg Slavija, ale teraz z powodu prac zatrzymuje się na Železnička stanica, linia 72 – 89 dinara (w kiosku), 150 dinara  (w autobusie), dojeżdża do centrum na Zeleni venac, linia 607– 89 dinara (w kiosku), 150 dinara  (w autobusie) dojeżdża do części Novi Beograd.

   Železnička stanica – Stacja kolejowa w Belgradzie

Po Belgradzie kupuje się bilety na autobus, tramwaj – Bus Plus. Można kupić tzw. niespersonalizowane plastikowe (250 dinara) m.in. kioskach Future, Štampe i doładowywać – jeden przejazd kosztuje ok. 120 dinara (powyżej 3,50 zł), całodobowy ok. 220 dinara ( ok. 8 zł).

 

Zazwyczaj wybierałam wersje najtańszą – autostop. Z pewnością, jeśli ktoś się nie śpieszy i ma więcej czasu zachęcam w okresie wakacyjnym.

Wy jakie macie opcje dojazdu do Serbii/ Belgradu?

Author: Magdalena

Pierwszy autostop na Bałkany w wieku 20 lat. Wegetarianka na Bałkanach.

W Serbii m.in. byłam wolontariuszką w obozie dla uchodźców, odbywałam stypendialne praktyki, organizowałam spotkania z językiem polskim.
W Macedonii m.in. projekt Erasmus +. Wracam tam zawsze!

Please follow and like us:
TAG
RELATED POSTS
2 Comments
 1. Reply

  Maria Maria

  December 4, 2017

  Bardzo przydatny artykuł. Z mojej strony dorzucam loty Ryanair’a z Berlina do Niszu ceny od 20€ w dwie strony. Dalej do Belgradu transport minibusem 15€ w jedna stronę .

  Pozdrawiam serdecznie

  • Reply

   Magdalena

   December 4, 2017

   Bardzo dziękuję za komentarz! Nie próbowałam niestety przelotu tej trasy, ale jest bardzo tanio i szybko! Pozdrawiam serdecznie 🙂

LEAVE A COMMENT