Słowenia Yugopis

Czechosłowenia!

By on November 27, 2017

Nie raz i nie dwa z ust słyszałem znajomych słowenistów i słowacystów podobną historię. Aż w końcu przydarzyła się ona mnie.

– Gdzie jedziesz?

– Do Słowenii powiedziałem, oczyma wyobraźni widząc siebie w Lublanie na Trójmoście z lodami Vigo w dłoni.

– To blisko. Będziesz wpadać na weekendy?

– Jadę do Słowenii, a nie na Słowację – odpowiedziałem.

– A co za różnica…?

Oto, na moich oczach zrodziła się alternatywna historia. Czechosłowenia! Nazwa nowego państwa idealnie wpisującego się w romantyczne teorię ilirystów pod hasłem sloga i zjedinjenje[1]. Przypomniał mi się wtedy wywiad z Mašą Guštin[2] i pomimo coraz szerszej społecznej świadomości nadal spotykam ludzi, którzy zmieniają geografię europy.

Pomyślałem wtedy, że zaledwie wczoraj minęła największa fala walk o tożsamość polityczną, zastąpiona przez zrywy, które na tle nadal aktualnych sporów religijnych, domagają się akceptacji ich seksualności, a ignorujemy wiele spraw z naszej codziennej, najbliższej nam przestrzeni.

Niestety w dalszym ciągu Słowenia w świadomości Polaków pojawia się okresowo, nierzadko jako przeszkoda na drodze do Chorwacji. Przypominamy sobie o niej dopiero, gdy na ekranie telewizorów pojawia się bijący nowe rekordy Peter Prevc. Problemów tego stanu rzeczy może być wiele, na przykład dźwiękowa bliskość w nazwach obu krajów, wspólna waluta, zbieżność graficzna flag i podobny okres partycypacji w NATO[3]. Możliwe, iż do takiego stanu rzeczy przyczyniają się sami Słowacy mówiący, że posługują się slovenčiną i Słoweńcy, którzy swoją slovenščiną sprawy nie ułatwiają.

[1] K. Pieniążek-Marković: Na zachodnich rubieżach. Paradoksy chorwackiej kultury, [w:] Zachodnioeuropejska Mozaika Kulturowa, red. M. Tomczyk i G. Gajewska, Wyd. Naukowe CONTACT/ABC, s. 228-229.

[2] M. Górlikowski: Euroredakcja: Czym się różni Słowenia od Słowacji?, [w:] wyborcza.pl, 18 lipca 2011, [dostęp: 24.11.2017] http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,35612,9967055,Euroredakcja__Czym_sie_rozni_Slowenia_od_Slowacji_.html?disableRedirects=true

[3] J. Hajduk: Jak odróżnić Słowację od Słowenii?, [w:] wiadomości24.pl, 11 maja 2011, [dostęp: 24.11.17] http://www.wiadomosci24.pl/artykul/jak_odroznic_slowacje_od_slowenii_96816.html

 

Author: Marcin Szafron

Urodzony i wychowany w Katowicach. Słowenista, kroatysta, technik gastronomii. Gotuje lepiej niż na to wygląda i nigdy nie wrócił z wakacji na Południu. Studia: Filologia Słowiańska na Uniwersytecie Śląskim. Stypendia: Lublania (Słowenia), Dubrownik (Chorwacja). Zawód: Student.

Please follow and like us:
TAG

November 26, 2017

RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT