Yugopis

Polako u Beogradu

By on November 16, 2017

 

Belgrad słynie z wielu ciekawych miejsc, które chętnie odwiedzane są nie tylko przez turystów, ale również cenione przez samych mieszkańców BG. Podczas mojego dłuższego pobytu w stolicy Serbii związałam się z kilkoma omiljenim mestima.

Jeśli macie „swoje miejsca” w Belgradzie podsyłajcie!

 

Cetinjska 15 – ovo je jedno od mnogih mesta koje obožavam

Pod tym adresem znajduje się kilka klubów muzycznych ( np. Zaokret, Elektropionir, Kenozoik, Klub Dvorištance) oraz miejsc, gdzie organizowane są debaty i dyskusje o literaturze czy kwestiach społecznych (np. Polet).

Obraz placu jest łudząco podobny do berlińskiego odpowiednika, bogatego w  kluby czy też knajpy wieczorami przepełnione ludźmi z całego świata.

Niedawno w Polet odbyło się spotkanie promocyjne książki polskiej pisarki, Weroniki Murek „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”, która została przełożona na język Serbski. W październiku w Elektropionir grał polski zespół, Tides From Nebula.

 

Graffiti na Cetinjskiej

Savamala – KC Grad

Warto zajrzeć do KC Grad (Kulturalni Centar Grad). We wtorki organizowane są language meetingi (również z językiem Polskim), koncerty artystów serbskiej sceny niezależnej, festiwale i wystawy.

KC Grad z ulicy Braće Krsmanović 4

W październiku odbywał się tam festiwal polskich filmów – Polish Film Festival “Vistula”/ Festiwal “Wisła”.

 

W ramach festiwalu został zorganizowany „Dzień z polskim jedzeniem”. Serbowie mogli spróbować m.in. bigos oraz pierogi, które zostały zrobione specjalnie przez Polki mieszkające w Serbii.

Delikatesni ponedeljak: Festival poljskih filmova Visla

fot. Dusica Stojanović, źródło : KC Grad

 

W centrum – Club Svetskih Putnika/  Globetrotters`s Club dla podróżników

Przed wejściem, ul. Bulevar despota Stefana 7

Miejsce, jak Południk Zero w Warszawie czy Klub Namaste w Katowicach. Każdy podróżnik będzie się tam czuł najlepiej! Organizowane są m.in. spotkania podróżników, projekcje filmowe.

Źródło: Club Svetskih Putnika

Author: Magdalena

Pierwszy autostop na Bałkany w wieku 20 lat. Wegetarianka na Bałkanach.

W Serbii m.in. byłam wolontariuszką w obozie dla uchodźców, odbywałam stypendialne praktyki, organizowałam spotkania z językiem polskim.
W Macedonii m.in. projekt Erasmus +. Wracam tam zawsze!

Please follow and like us:
TAG
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT