Yugopis

Za górami, za lasami…

By on November 16, 2017

Siedzisz już któryś dzień na Baščaršiji i coraz bardziej przypominasz aspiranta na pączka. Jak nie burek sa mesom to ćufte czy inna pljeskavica albo żeby było jeszcze lepiej prebranac. Na poprawkę tulumbe, baklava lub tufahija.  Nie ma co się oszukiwać, nic tak szybko nie rośnie jak Twój brzuch. Rozumiem, że to centrum kulinarnych wspomnień, ale trzeba jakoś to wszystko doprowadzić do ładu.

– To może zamiast desetki – petica? Nie, nie. Czas się ruszyć!

W Sarajewie pewnie już widziałaś/-eś wszystko, nawet to czego nie widzieli  tubylcy. Ciekawskie jajo – tak już masz. Jednak dobrze czasami oderwać się od zgiełku miasta i spędzić trochę czasu z przyrodą.

U podnóży góry Igman, na peryferiach Sarajewa, obok Ilidży znajduje się perełka wśród parków – Vrelo Bosne. Śmiało – bez krępacji można nazwać to miejsce znaną atrakcją turystyczną, interesującą zarówno dla turystów zagranicznych jak  i tzw. lokalsów. Rocznie odwiedza je ok. 60 tys. osób.

 

Kilka małych wysp połączonych mostami nad wieloma małymi strumykami – robi wizualną robotę i pozwala nacieszyć oczy niezapomnianymi widokami. Dostojne łabędzie i niesforne kaczki w najpiękniejszym odcieniach zieleni. SJAJNO!

Na terenie parku jest kilka kawiarenek, lokali gastronomicznych oraz sklepików z suvenirami. Zapomnij o nich – powierzchnia Vrelo Bosne to 603 ha – warto założyć wygodne obuwie i pospacerować 😉 Jeśli będziesz chciał/-a odpocząć – ławeczki czekają. Oprócz nich w parku jest wyznaczona strefa piknikowo-relaksacyjna.

#CIEKAWOSTKI

  • Źródła rzeki Bosny to woda o wysokiej jakości, dlatego też swego czasu zbudowano tam pompę, która zasila sarajewskie wodociągi.
  • W 2006 r. władze Kantonu Sarajewo uznały Vrelo Bosne za pomnik przyrody.

#Jak dojechać?

Jadąc z centrum Sarajewa, kieruj się na Mostar – najpierw ulicą Zmaja od Bosne, następnie Bulevarem Mešy Selimovića. Po 20 min. jazdy samochodem dotrzesz na miejsce i dowiesz się od Pana parkingowego, że 1h parkingu kosztuje 2 KM, cały dzień 5 KM.

 

#Ceny biletów:

– dorośli 2 KM

– emeryci, studenci, niepełnosprawni – 1 KM

– dzieci 7-16 r. – 1 KM

– dzieci poniżej 7 lat – 0 KM

 

 

 

Author: Velimir

Miejsce urodzenia: Jugosławia. Sarajlija z ojca Yugola i matki Polki. Absolwent filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Łódzkim; stypendysta programów wymiany studenckiej Campus Europae, “ministerialne” (Nowy Sad, Serbia), Erasmus (Lublana, Słowenia). Zawodowo: Specjalista ds. analizy danych dla rynku Bałkańskiego. 24/h – yugolski.pl

Please follow and like us:
TAG
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT