Yugopis

Jak dojechać do Skopje?

By on November 8, 2017

Kilka praktycznych rad, jak pokonać dystans między Warszawą a Skopje 🙂

Samochód: Dobry wybór dla osób, które planują zwiedzać Macedonię wzdłuż i wszerz. Nie do wszystkich ciekawych miejsc można dojechać komunikacją miejską, więc własny samochód otwiera dużo dodatkowych możliwości. Z Warszawy do Skopje jest około 1600 km, więc dobrze jest zadbać o nocleg po drodze (według mnie najlepiej wypada Novi Sad na przystanek, miasteczko bardzo klimatyczne!). Przejeżdżając przez Słowację i Węgry mamy obowiązek zakupu winiet. Od 2015 roku Słowacja wprowadziła winiety w formie elektronicznej (https://www.eznamka.sk/selfcare/home), np. koszt 10-dniowej winiety to 10 euro. E-winieta jest również możliwa na Węgrzech (https://www.virpay.hu/index.html?setlang=en_uk): 10-dniowa kosztuje 11,27 euro.

PS Przed podróżą pamiętajcie, że w Macedonii potrzebna jest zielona karta. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ją bezpłatnie przy podpisywaniu umowy na OC.

Autobus: W każdy wtorek o 2:50 Dworca Zachodniego odjeżdża Adamis Tours do Skopje. Podróż trwa około 25 – 26 godzin.  Natomiast autobus powrotny ze Skopje jest o 16:30 w czwartki, Adamis rusza z parkingu Hotelu Continental. Cena biletu w jedną stronę to 380 zł, w obie 640 zł. Jest też możliwość nadania samej walizki, jeśli np. decydujemy się na autostop albo lot niskobudżetowymi liniami lotniczymi.

Można też poszukać połączenia autobusowego do Belgradu lub Sofii (np. Flixbus do Belgradu kosztuje ok. 150 zł, a Ecolines do Sofii ok. 370 zł w jedną stronę) i stamtąd przesiąść się w autobus lub blablacar do Skopje.

Pociąg: Bezpośredniego połączenia kolejowego nie mamy z Polski. Jeśli jedziesz do Macedonii np. na CEEPUS, to musisz udowodnić Biurze Wymiany, że są tańsze i szybsze połączenia niż pociąg. Bez problemu dostaniesz zwrot nawet za bilety lotnicze. Ewentualnie można szukać promocji na bilet Warszawa – Budapeszt, stamtąd do Belgradu i dalej do Skopje. Warto jednak wiedzieć, że na Bałkanach pociągiem często jedzie się dwa razy dłużej niż autobusem…

Samolot: Jeśli zależy nam na dużym bagażu to mamy kilka linii do wyboru, m.in.: Adria, Air Serbia, Austrian Airlines czy Croatia Airlines. Będą to przesiadkowe połączenia. Ceny w tych kompaniach wahają się średnio między 700 zł a 1500 zł. Dobrą wiadomością jest to, że od 2018 roku LOT planuje bezpośrednie połączenie do Skopje 🙂 Możliwe jest także połączenie np. Aegan Airlines z Warszawy do Salonik, a stamtąd pociągiem lub autobusem do Skopje.

Można znaleźć bardzo tanie połączenia w niskobudżetowych liniach: Wizz + Wizz albo Ryanair + Wizz (Ryanair nie lata do/z Skopje). Najczęściej najtańszymi miejscami przesiadkowymi są: Bratysława, Bruksela, Londyn, Malmo, Oslo, Paryż, Sztokholm. Jeśli często podróżujecie to polecam wykupić WDC, zwraca się już nawet przy 2 czy 3 lotach, a gwarantuje zniżkę na każdy lot dla siebie i osoby towarzyszącej. Przy niskobudżetowych liniach ciężko określić średnią cenę za lot, bo jest to bardzo zmienne. Rekordowo najtaniej zapłaciłam za lot Skopje – Oslo – Warszawa ok. 80 zł, a najdrożej ok. 300 zł za lot w jedną stronę. Pamiętajcie, że lepiej wcześniej zacząć szukać biletów!

Może Wy macie jakieś swoje sprawdzone sposoby dojazdu do Skopje? Koniecznie dajcie znać! <3

 

Author: Emilia Polak

Zdravo na site, jas sum Ema! W dowodzie mam Polak, ale to podobno błąd i powinnam mieć na nazwisko Makedonka 🙂 Moja bałkańska historia rozpoczęła się w 2012 roku, kiedy wyjechałam na swoje pierwsze badania terenowe do Macedonii. Jeździłam tam bardzo często – CEEPUS, Erasmus+, seminaria naukowe, projekty antropologiczne, a nawet festiwal teatralny! Znam ten kraj z poziomu lokalnego, przejechałam go wzdłuż i wszerz. Usiądź ze mną przy tursko kafe, a opowiem Ci piękne macedońskie historie 🙂

Please follow and like us:
TAG
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT